WhatsappWhatsapp Peteklerin Havası Nasıl Alınır

İstanbul : 0532 177 16 94  Ankara : 0532 656 80 39  İzmir : 0532 172 89 82   Kurumsal : 0850 304 41 16  

Peteklerin Havası Nasıl Alınır kelimesi ile ilgili google üzerinde yapılan aramalardan bazıları şu şekildedir; petekleri havası nasıl alınır, demirdöküm peteklerin havası nasıl alınır, kombide peteklerin havası nasıl alınır, doğalgazda peteklerin havası nasıl alınır, peteklerin havası nasıl boşaltılır, radyatör peteğin havası nasıl alınır, tüm bu konu başlıkları hakkında aradığınız sorulara aşağıdaki yazımızda cevap bulabilir yada telefon numaralarımızı arayarak bizden destek alabilirsiniz.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Günümüzün en çok kullanılan ısıtma aracı kalorifer olmakla beraber bu kaloriferlerden tam performans alabilmek için peteklerin havası nasıl alınır bilmek gerekmektedir. Bunun nedeni ise yaz aylarında kapalı durumda bekleyen kalorifer tesisatlarının kış aylarında tekrar kullanılmaya başlandığı zamanlarda hava yapması olayıdır. Bu hava yapma ortamın tam ısınmamasına neden olacak ve kalorifer ne kadar çalışırsa çalışsın peteklerden tam performans elde edilemeyecektir. Bunun için peteklerin havası alınmalı ve peteklerin tam olarak ısınması sağlanmalıdır. Tam olarak ısınan petekler tam performans sağlayacak ve ortamı daha çabuk ve etkili biçimde ısıtacaktır. Bundan dolayı kalorifer kullanan herkesin peteklerin havasını almayı bilmeleri gerekmektedir. Bu sayede petekler daha çabuk ısınacak ve eviniz daha hızlı ısınacaktır. Aslında en mantıklısı her sene petekler kullanılmaya başlanmadan önce hava kontrolü yapmaktır. Bu şekilde hava yapan peteklerin havası alınacak ve sezona tam performans sağlayan peteklerle girme şansınız olacaktır.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır-1

Kış aylarında en çok kullanılmakta olan ısınma aracı kaloriferlerdir. Bu kaloriferler ortamı petekler sayesinde ısıtmaktadır. Kimi zaman tesisattan kaynaklı kimi zaman havalardan kaynaklı bu petekler hava yapabilmektedirler. İşte bu zamanlarda mutlaka peteklerin havası nasıl alınır bilinmeli ve bu peteklerin havası alınmalıdır. Peteklerin hava yapıp yapmadığını anlamak için peteğin altında ve üstünde elinizi gezdirmeniz yeterli, olacaktır. Peteğin her iki tarafı eşit ısınmıyor ise yani bir taraf sıcak bir taraf soğuk ise petek hava yapmış demektir. Bu durumda yapmanız gereken peteklerin havalarını almak olacaktır. Peteklerin havasını almak oldukça basit ve oldukça etkili bir işlem olduğundan dolayı bu petekleri kullanan herkesin mutlaka peteklerin havası nasıl alınır bilmeleri gerekmekte ve bu peteklerden maksimum verim alarak daha hızlı ısınma sağlamaları gerekmektedir. Peteklerin havalarını almanız için size gereken sadece purjör anahtarıdır.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır-2

Petek üzerinde bulunan purjör tıpası sağa doğru çevrilerek petek içerisinde bulunan havanın dışarı atılması sağlanır. Buradan su gelinceye kadar bu hava alınmalıdır. Bu kısımdan su gelince petek içerisinde hava bitmiş demektir. Hava alma işlemi bitince purjör tıpası purjör anahtarı yardımı ile saat yönünde çevrilerek geri sıkılır bu işlem kaloriferde bulunan suyun azalmasına neden olabileceğinden dolayı kaloriferin suyu da kontrol edilmelidir. Bu şekilde yapılan çalışmalar sayesinde petekler daha hızlı ısıtma işlemi yapacak ve aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlanmış olacaktır. Bazı yerlerde petek yerine yerden ısıtma sistemleri kullanılmaktadır. Bu alanlarda da hava yapma ihtimalleri bulunmaktadır. Buraların havasını alabilmek için kolektörlerin yerlerini bilmek gerekmektedir. Çünkü gizli ısıtma sistemi kullanıldığı için kolektörlerde gizli durumda olacaktır. Bu kolektörlerin üzerinde purjör tıpaları vardır. Yine purjör anahtarı yardımıyla bu tıpalar açılarak havanın dışarı atılması sağlanır ve ısıtma tam performans çalışmaya başlar. Bu hava alma yöntemi ile ısıtma süreleri daha kısa sürelere düşmekle beraber yakıt tasarrufu da sağlamaktadır.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır-3

Kısaca özetlemek gerekir ise kış aylarında kullanılmakta olan kalorifer peteklerinin hava yapma olasılıkları bulunmaktadır. Hava yapan petekler tam ısınma sağlamaz ve ortamı tam olarak ısıtamaz. Bu da geç ısınmaya ve yakıt israfına neden olur. Bunu engellemek için mutlaka peteklerin havası nasıl alınır bilinmesi gerekmektedir. Bir purjör anahtarı kullanılarak yapılacak olan basit işlemler sayesinde eviniz daha hızlı ve etkili bir biçimde ısınacak olup peteklerin havasını aldığınızdan dolayı yakıt tasarrufu da sağlamış olacaksınız. Bundan dolayı aslında kış sezonuna başlamadan önce evde bulunan tüm peteklerin hava kontrolünü yapmak daha kolay bir çözüm olacaktır.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır-4

Call Now Button7/24 Açık - Tıkla Ara