WhatsappWhatsapp Kalorifer Peteği Yarısı Isınmıyor

İstanbul : 0532 177 16 94  Ankara : 0532 656 80 39  İzmir : 0532 172 89 82   Kurumsal : 0850 304 41 16  

Kalorifer Peteği Yarısı Isınmıyor kelimesi ile ilgili google üzerinde yapılan aramalardan bazıları şu şekildedir; kalorifer peteği yarısı ısınmıyor, kalorifer peteği altı ısınmıyor, kalorifer peteği altı soğuk üstü sıcak, tüm bu konu başlıkları hakkında aradığınız sorulara aşağıdaki yazımızda cevap bulabilir yada telefon numaralarımızı arayarak bizden destek alabilirsiniz.

Kalorifer Peteği Yarısı Isınmıyor

Günümüzün en önemli ısınma araçlarından biri olan kaloriferlerin sürekli olarak bakımları yapılmazsa kalorifer petekleri ısınmıyor diye şikayetler olabilir. Düzenli olarak yapılan bakımlar sayesinde kalorifer petekleri sürekli olarak maksimum performans gösterebilir. Bunun için belirli aralıklarla kalorifer petekleri temizleme çalışmaları yapılmalı ayrıca petek suları sürekli olarak kontrol edilmelidir. Çünkü peteklerin hava yapması peteklerin tam olarak ısınmaması neden olmaktadır. Peteklerin net bir şekilde ısınabilmesi için kalorifer tesisatında su basıncını düşürecek veya sistemin suyunu azaltacak nedenler olmaması gerekmektedir. Bundan dolayı kalorifer peteği alt tarafı ısınmıyor ise ilk yapılması gereken peteklerin havasını almak, sistemin su miktarını kontrol etmek, düzenli olarak petek ve kalorifer temizliği yaptırmak ve de sistem su basıncını kontrol etmek gerekmektedir. Kalorifer sisteminde herhangi bir bölgede su kaçağı varsa sistemin suyu sürekli olarak azalacak bundan dolayı da kalorifer petekleri istenildiği kadar ısırmayacaktır. Ayrıca bu durumda kalorifer daha fazla yakıt yakacak yani yakıt israfına neden olacaktır. Ama en önemli olan düzenli olarak kalorifer peteklerinin temizliğini yapmak gerekmektedir.

kalorifer-petegi-yarisi-isinmiyor-1

Kalorifer Peteği Alt Kısımları Isınmıyor

Kalorifer petekleri ısınmıyor ise bazı kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bu kontroller oldukça basit kontroller olup dişler kendi başlarına bu işlemleri yapabilmektedirler. Öncelikle yapılması gereken peteklerin hava yapıp yapmadığını kontrol etmek olmalıdır. Bunun için 1 adet purjör anahtarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kalorifer peteğinin yan tarafında bulunan purjör vanası purjör anahtarı kullanılarak açılmalı ve kalorifer peteğinin içindeki hava boşalıncaya yani petekten su gelinceye kadar beklenmelidir. Petekten suyun gelmesi içerdeki havanın bittiği anlamına gelmektedir. Petekten su geldiği anda purjör vanası tekrardan kapatılmalı ve de sistemin suyu kontrol edilmelidir. Çünkü peteklerdeki hava alma işlemi sırasında peteklerden suda akacak bu da sistemin suyunun azaltacaktır. Sistemin suyu kontrol edildikten sonra sistem tekrar açılmalı ve petekler ısınıyor mu kontrol edilmelidir. Kalorifer petekleri ısınmıyor ise peteklerin temizliği yapılmalıdır. Zaman içerisinde sudaki kireçler kalorifer peteklerinin tıkamakta buda kalorifer peteklerinin ısınmasına engellemektedir. Bundan dolayı belirli aralıklarla işinde uzman kişiler tarafından kalorifer petekleri temizlenmelidir. Bu sayede kalorifer petekleri ısınacak ve de böyle bir sorun ortadan kalkacaktır.Kalorifer peteklerinin istenildiği gibi ısınması için kalorifer ve kalorifer tesisatının düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Bundan dolayı düzenli aralıklarla kalorifer ve kalorifer petekleri temizlenmeli yani tüm peteklerin eşit ve düzgün bir şekilde ısınması sağlanmalıdır.

kalorifer-petegi-yarisi-isinmiyor-2

Kalorifer Petekleri Altı Isınmıyor

Yani bu durum aynı zamanda yakıt israfını da engelleyeceği için daha ekonomik bir ısınma durumu olacaktır. Bundan dolayı böyle bir durumla karşılaşıldığında öncelikle kendi yapabildiğiniz çalışmaları yapmalı ve petekler ısınıyor mu kontrol etmelisiniz. Eğer ki hala kalorifer petekleri neden ısınmıyor ise mutlaka bir uzmandan yardım almalı ve bu sorunu ortadan kaldırmalısınız. Kısaca özetlemek gerekirse günümüzün en önemli ısıtma aracı olan kaloriferler belirli bakım ve temizleme çalışmaları yapılmadığı zamanlarda ısıtma işlemi maksimum seviyede yapamazlar.

kalorifer-petegi-yarisi-isinmiyor-3

Bundan dolayı kalorifer petekleri tam ısınmıyor ise mutlaka peteklerin havası kontrol edilmeli, sistemin su basıncı kontrol edilmeli, düzenli aralıklarla petek temizliği yapılmalı ve de petek temizliği yapıldıktan sonra kireçlerin dışarı atılması sağlanmalıdır. Böylece kalorifer petekleri hiç ısınmıyor diye bir dert kalmaz. Bundan dolayı her sezon başlangıcında mutlaka kalorifer peteklerinin temizliğini yaptırarak sistemin su basıncının takibini yapmak çok önemlidir. Bu çalışmaların birçoğu evde kendi kendinize yapabileceğiniz çalışmalar olduğundan dolayı bu tür çalışmaları bilmek her zaman avantajınıza olacaktır. Yani peteklerin havasını kendiniz alabilir ve sistemin suyunu basınç saatinden kendiniz kontrol edebileceğinizden dolayı çoğu zaman ustaya da ihtiyacınız kalmaz.

kalorifer-petegi-yarisi-isinmiyor-4

Call Now Button7/24 Açık - Tıkla Ara